De tijgervrouw van Galina, Téa Obreht

De tijgervrouw van Galina

Téa Obreht - Meer boeken van deze auteur

september 2011 meer info

Gebonden

  • Op voorraad

Samenvatting: De tijgervrouw van Galina (zoals op de achterkaft)

Tijd: het heden. Plaats: een Balkanland, verwoest door jarenlange conflicten.
Natalia, een jonge arts, is op een missie naar een weeshuis om er kinderen te vaccineren. Onderweg krijgt ze het bericht dat haar geliefde grootvader is overleden, in een veldhospitaal ver weg en onder onduidelijke omstandigheden. Hij was arts, net als Natalia, en ze herinnert zich hoe hij haar vroeger altijd betoverde met zijn verhalen, doorspekt met lokale mythes en legenden, zoals die van de zwervende "doodloze' man. Haar grootvader was een zeer rationeel mens, maar toch raakt ze ervan overtuigd dat hij zijn laatste dagen doorbracht met het zoeken naar deze vagebond, die claimde onsterfelijk te zijn. Terwijl Natalia worstelt met die gedachte, stuit ze op een aanwijzing in haar favoriete roman, The Jungle Book van Kipling, die haar leidt naar het ongelooflijke verhaal van de tijgervrouw van Galina.
Obreht maakt royaal gebruik van de rijke folklore van de Balkan en weeft een veelkleurig tapijt dat het recente verleden van haar geboorteland weergeeft. De tijgervrouw van Galina is een mysterie, een diepgaand emotioneel familieverhaal, en een prachtige illustratie van de complexe geschiedenis van de Balkan.

'Een zelfverzekerd debuut, waarin Obreht thema's uit oude volksverhalen mengt met recente geschiedenis. (...) Een veilige roman, met gladgeschuurde, afgeronde hoeken, waarover je genietend je handen kunt laten glijden.' - NRC Handelsblad

NBD|Biblion recensie

Als in een niet nader genoemd Balkanland de jonge arts Natalia op weg is naar een weeshuis om kinderen te vaccineren, krijgt ze bericht dat haar geliefde opa, die net als zij arts is, onder onduidelijke omstandigheden en ver weg, is overleden. Later hoort ze dat hij tegen haar oma had gezegd dat hij Natalia zou ontmoeten, maar hij trok zich terug om te sterven op een afgelegen plek. Ze wil weten waarom en bedenkt dat de oplossing ligt in haar favoriete kinderboek 'Het Jungleboek' en de verhalen die hij haar als kind vertelde over een vagebond die onsterfelijk zou zijn. Uiteindelijk geeft zijn nooit vertelde verhaal over de doofstomme tijgervrouw van Galina in de Tweede Wereldoorlog haar de sleutel. Dit debuut van de Joegoslavische, nu in de VS wonende auteur (1985) trok internationale aandacht en werd in Engeland bekroond met Orange Prize 2011. In de mooie roman verwerkt ze indringend en boeiend de recente geschiedenis en verhalencultuur van de Balkan in een heel origineel verhaal. Normale druk.
Drs. Madelon de Swart (NBD|Biblion recensie)

Beoordelingen

‘De tijgervrouw van Galina’ van Téa Obreht
Voordat ik deze recensie op papier zette overwoog ik hoe ik deze roman zou omschrijven en ik merkte dat het me niet lukte om het vatten onder een bepaalde bekende noemer. Het feit dat dat niet lukte komt eenvoudigweg omdat dit boek niet enkelvoudig is maar meerdere lagen heeft waardoor het uniek is. Voor mij voelde het aan als zeer authentiek. Die authenticiteit beperkt zich niet tot de personages. Ik had het idee dat er ook een tipje van de sluier van de landsaard werd opgetild en dat oude mythen verweven werden met de beleving van de hoofdpersoon waardoor ze binnen een ander kleurenspectrum vielen. Sommige zaken kon ik niet anders dan metaforisch zien, en ik neem aan dat ze ook bedoelt zijn.
In een warme stijl schetst Téa Obreht een beeld van h

De tijgervrouw van Galina is geschreven door Tëa Obreht,een jonge schrijfster van 26 jaar,die me wist te boeien door haar sprookjesachtig verhaal zich afspelend ergens in de Balkan.
Natalia,een jonge arts,is met een vriendin onderweg naar een weeshuis om daar kinderen te gaan vaccineren.
Dan hoort ze dat haar grootvader,ook een arts,is overleden,een grootvader waar ze dol op was.
Als kind nam hij haar vaak mee naar de dierentuin en altijd had hij het "Jungleboek"van Kipling bij zich waar hij haar uit voorlas en haar ook de wonderlijkste levensverhalen vertelde.
De mooiste verhalen echter waren die van "de tijgervrouw"en het verhaal van de "onvergankelijke man".
Het boek gaat over het heden maar grijpt ook terug naar de jeugd van haar grootvader.
De schrijfster vertelt prachtig!

Téa Obreht, de nog jonge schrijfster van 26 jaar kan prachtig vertellen!
Dit klinkende debuut toont een schijnbaar onuitputtelijke fantasie, niet alleen door het schrijven op zich van al deze verhalen, maar ook de verschillende mythes zelf bestaan uit ongebreidelde, gemakkelijk overlopende associaties. Ze maken het geheel leuk en sprookjesachtig. Tegelijkertijd zijn alle verhalen geschreven op een manier die realistisch overkomt. Deze combinatie vond ik uniek en sterk. En, hoewel enerzijds fragmentarisch geschreven, zijn de verbindingen knap gemaakt en vormt dit boek ondanks de magie een tamelijk warm en vooral onderhoudend geheel.

Natalia, de hoofdpersoon in dit boek, is samen met haar vriendin onderweg naar een dorpje in de Balkan om er kinderen te gaan vaccineren.
Onderweg wordt ze gebeld en krijgt ze te horen, dat haar grootvader onder vreemde omstandigheden, is overleden.
Haar grootvader was, net als Natalia is, arts en zij herinnert zich hoe hij haar in het verleden altijd fascinerende verhalen vertelde.
Zijn leven werd beheerst door een onvergetelijke gebeurtenis; in een kerk ontmoette hij een man die daar opgebaard lag, de man bleek echter nog in leven.
Deze onvergankelijke man beinvloede het hele leven van haar grootvader. Zij is er dan ook van overtuigd dat hij op zoek was naar de waarheid achter dit mysterie toen hij, ver weg van huis, is gestorven. Natalia gaat op zoek....

Schrijf zelf ook een beoordeling over dit boek
(Om de betrouwbaarheid te vergroten vragen wij u eerst in te loggen)

Productinformatie

Auteur
Téa Obreht
Uitgever
Signatuur
ISBN
9789056723668
Bindwijze
Gebonden
Productsoort
boek
Categorie
Vertaalde literatuur
Leeftijd
Volwassenen
Verschijningsdatum
september 2011
Formaat
223 x 149 x 39 mm.
Taal
Nederlands
Annotatie
Rugtitel: De tijgervrouw van Galina Vert. van: The tiger's wife. - New York : Random House, cop. 2010.

Bruna prijs: 22,95