Geschreven leven, K.A.D. Smelik

Geschreven leven

K.A.D. Smelik - Meer boeken van deze auteur

januari 2012 354 pagina's meer info

Paperback

  • Op voorraad

Samenvatting: Geschreven leven (zoals op de achterkaft)

Twee belangrijke karakteristieken van het jodendom vinden wij in de titel van dit boek terug: schrift en leven. Het jodendom is een typische schriftreligie met als middelpunt de Tora. Geschreven op een boekrol, neemt de Tora de plaats in van het godenbeeld in andere religies: in de Tora openbaart zich de God van Israƫl. Wie voor deze Tora kiest, kiest voor het leven, want de Joodse God is een God van levenden, die zelfs de doden weer tot leven brengt. Ondanks de tragische geschiedenis van het Joodse volk is door de eeuwen heen het geloof in het leven onaangetast gebleven: Lechajim - 'Op het leven!'.
Het jodendom kent tal van dergelijke paradoxen, waardoor het lezen van dit boek een spannend verhaal wordt. Een verhaal vol contrasten, een verhaal ook vol leven en levenswil. Wie het jodendom associeert met dood en vernietiging, zal bedrogen uitkomen na het lezen van deze inleiding.
Positieve maar ook negatieve kanten worden besproken van de voortdurende worsteling om een tweeduizend jaar oude traditie in overeenstemming te brengen met de huidige tijd. Maar ook over de gebruiken, de feesten, het leven van alledag wordt op een levendige wijze geschreven. Geschreven leven is daarom een ideale referentie om met de Joodse leefwereld kennis te maken.

NBD|Biblion recensie

Nadat hij eerder al de geschiedenis van het joodse volk beschreef, brengt Smelik nu een gedetailleerde studie over het jodendom als godsdienst. In het eerste deel bespreekt hij verschillende aspecten van het jodendom, in het tweede deel krijgt de praktijk van het jodendom aandacht. De auteur behandelt al deze facetten met de nodige aandacht voor de historische evolutie en allerlei varianten. Hij kijkt verbaasd naar de veerkracht van deze oude godsdienst die al zo vaak met vervolging en onderdrukking te maken kreeg, en benadrukt dat het jodendom eigenlijk een vrolijke godsdienst is, met veel mogelijkheden om te feesten. Hij presenteert op een mild-ironische manier de praktische problemen die zich kunnen voordoen bij het nauwgezet opvolgen van de vele voorschriften. Het veelvuldig gebruik van Hebreeuwse en Jiddische termen, die enkel de eerste keer worden vertaald of verklaard, maakt de lectuur van dit werk niet eenvoudig. Af en toe is het nodig om de verklarende woordenlijst, achterin het boek, te raadplegen. Daar vinden we ook een beknopte bibliografie en een uitgebreide index. Verlucht met figuren.
Redactie Vlabin-VBC (NBD|Biblion recensie)

Beoordelingen

Schrijf zelf ook een beoordeling over dit boek
(Om de betrouwbaarheid te vergroten vragen wij u eerst in te loggen)

Productinformatie

Auteur
K.A.D. Smelik
Uitgever
Acco, Uitgeverij
ISBN
9789033486449
Bindwijze
Paperback
Productsoort
boek
Categorie
Overige religies
Leeftijd
Volwassenen
Verschijningsdatum
januari 2012
Aantal pagina's
354
Formaat
230 x 150 x 28 mm.
Taal
Nederlands
Annotatie
Rugtitel: Geschreven leven Met lit. opg., index.

Bruna prijs: 24,50