Kwantum, Manjit Kumar

Kwantum

Manjit Kumar - Meer boeken van deze auteur

juni 2010 476 pagina's meer info

Paperback

  • Op voorraad

Samenvatting: Kwantum (zoals op de achterkaft)

Zonder de kwantumtheorie had de wereld zoals deze er nu uitziet nooit bestaan: computers en televisies zouden bijvoorbeeld niet werken. KWANTUM is het eerste boek dat de dramatische geschiedenis van de kwantumtheorie - en daarmee het grootste intellectuele debat van de twintigste eeuw - voor een breed publiek beschrijft.
Centraal in KWANTUM staat de discussie tussen Niels Bohr en Albert Einstein, die in 1927 in alle hevigheid ontbrandde. Bohr ging ervan uit dat de objectieve realiteit onkenbaar was. Einstein meende dat er wel degelijk een objectieve werkelijkheid bestaat. Bohrs standpunt werd aanvankelijk algemeen geaccepteerd, maar Einstein werd vijftig jaar na zijn dood alsnog in het gelijk gesteld.
KWANTUM schetst de grote maatschappelijke, politieke en filosofische veranderingen die de kwantumtheorie in de twintigste eeuw tot gevolg had, maar vertelt ook het meeslepende verhaal van de strijd tussen twee briljante maar complexe geesten.

NBD|Biblion recensie

Op macroscopisch niveau is het eenvoudig: als je een boom ziet staan, dan is dat omdat die daar staat. Maar op subatomair niveau liggen de zaken niet zo simpel: de natuurkunde beschrijft iets als een electron met behulp van een wiskundige vergelijking, en of daar iets in de werkelijkheid aan beantwoordt, en wat dan precies, dat is nog maar de vraag. Rond deze vraag heeft de schrijver, fysicus en filosoof in Londen, een uitvoerige en grondige geschiedenis geschreven van de natuurkunde van de eerste helft van de twintigste eeuw. Alle groten passeren de revue, met natuurlijk Bohr en Einstein als centrale figuren, gezien hun totaal verschillende visie op de kwantumtheorie. Het boek is bedoeld voor een breed publiek, dus de wiskunde blijft achterwege. Wel bevat het een uitvoerig kritisch apparaat, met chronologie, begrippenlijst, noten, bibliografie en index. Met enkele zwart-wit foto's en illustraties. Boeiend geschreven, maar niet makkelijk. Dat kan ook niet, bij deze materie.
Dr. D.G. van der Steen (NBD|Biblion recensie)

Beoordelingen

Voor zoverre wetenschappen op een boeiende en toegankelijke wijze kan worden vertaal in leesbare lectuur, ook voor de geboeide leek, dan is dit boek wel degelijk een bewijs hiervan. Dit boek brengt op een vrij toegankelijke wijze een stuk geschiedenis van de evolutie van de kennis op het gebied van de natuurkunde, en dan nog wel doorheen één van de meest complexe en abstracte domeinen, nl. die van de kwantum, de fameuze theorie waar de grootste denkers van de twintigste eeuw hun tanden in zetten, en waar prominente wetenschappers als Bohr en Einstein wel degelijk tegenover mekaar stonden, en elk een andere benaderingen wisten te maken die hen confronteerden op menselijk en wetenschappelijk vlak. Een belangrijke episode in de vooruitgang van het denken en het benaderen van de wereld, maar voor velen een duister gegeven, niet echt gemakkelijk en toegankelijk. Deze auteur slaagt erin om deze moeilijke materie toch op een behoorlijk heldere wijze te brengen, en er tevens een boeiend verhaal rond te brouwen door de betrokken wetenschappers te betrekken in dit verhaal, als denkers, mensen met eigen karakter en inzichten, en er bijna een wetenschappelijke thriller van te maken. Hiermee willen we zeker niet zeggen dat het eenvoudige lectuur is geworden, maar het brengt in één bundel toch wel op een erudiete wijze de essentie van deze kwantumtheorie en de maatschappelijke relevantie ervan, met de betrokken hoofdrolspelers, die op hun manier hun eigen strijd wisten te houden en te voeren om hun gelijk te krijgen. Het is een boek waar je wel even moet doorbijten, maar waar je op een aangename wijze toch wel een aantal inzichten verwerft die je anders nooit zou kunnen verwerken. Een aanrader voor wie wel eens weet te genieten van een moeilijkere lectuur.

Schrijf zelf ook een beoordeling over dit boek
(Om de betrouwbaarheid te vergroten vragen wij u eerst in te loggen)

Productinformatie

Auteur
Manjit Kumar
Uitgever
Ambo
ISBN
9789026321368
ISBN10
9026321368
Bindwijze
Paperback
Productsoort
boek
Categorie
Algemene natuurwetenschappen
Leeftijd
Volwassenen
Verschijningsdatum
juni 2010
Aantal pagina's
476
Formaat
216 x 136 x 41 mm.
Taal
Nederlands
Annotatie
Rugtitel: Kwantum Vert. van: Quantum : Einstein, Bohr and the great debate about the nature of reality. - Thriplow, Cambridge : ICON Books, cop. 2009. - Met lit. opg., reg.

Bruna prijs: 34,95