Passie en persoonlijkheid, Désirée Verweij / Frans Jespers

Passie en persoonlijkheid

Désirée Verweij / Frans Jespers - Meer boeken van deze auteur

april 2011 212 pagina's meer info

Paperback

  • Op voorraad

Samenvatting: Passie en persoonlijkheid (zoals op de achterkaft)

Nietzsche noemt de mens “het nog niet vastgestelde dier†en als nog niet vastgestelde dieren hebben wij het vaak moeilijk met onszelf. We staan regelmatig met opgetrokken schouders en gespreide armen vertwijfeld tegenover de wereld: we weten het niet. Wat moeten we doen? Wat mogen we hopen? We zoeken naar zin, maar weten die moeilijk te scheiden van onzin. Toch blijven we zoeken; wat bezielt ons?
Mensen zijn verlangende wezens. Er zijn vele verlangens die ons handelen bepalen: verlangen naar erkenning, naar macht, naar liefde, naar een eigen levensvorm. Menselijk verlangen lijkt grenzeloos maar wat is nu precies dit verlangen? Verlangen wordt in dit boek gekarakteriseerd als het streven de kloof tussen realiteit en ideaal te overbruggen. Een streven dat de nodige spanning met zich meebrengt en ons in die zin kwetsbaar maakt, zoals de auteurs met behulp van de filosofie laten zien. Aan de hand van de psychopathologie wordt vervolgens duidelijk gemaakt hoe dit kwetsbare verlangen daadwerkelijk gekwetst kan worden. Wat kunnen filosofie en psychopathologie ons te denken geven over een zinvolle manier van omgaan met verlangen? Passie hoeft geen pathologie te worden en een gepassioneerde persoonlijkheid loopt minder kans in een pathologische persoon te veranderen als de dynamiek van het verlangen tot haar recht komt. Maar hoe kunnen we dit realiseren?

Over de auteurs
Désirée Verweij was, als docent filosofie en ethiek, een aantal jaren verbonden aan de Academie voor Sociale Studies van Avans Hogeschool in Breda. De thematiek van het verlangen speelt sinds haar proefschrift in 1993 een belangrijke rol in haar onderwijs en onderzoek. Momenteel is zij werkzaam als hoogleraar filosofie en ethiek aan de Faculteit Militaire Wetenschappen van de Nederlandse Defensie Academie.

Frans Jespers is als docent filosofie en ethiek verbonden aan de Academie voor Sociale Studies van Avans Hogeschool in Breda. In zijn werk pleit hij voor een dialoog tussen filosofie en psychopathologie waarin de thematiek van het verlangen een centrale rol speelt.

Beoordelingen

Schrijf zelf ook een beoordeling over dit boek
(Om de betrouwbaarheid te vergroten vragen wij u eerst in te loggen)

Productinformatie

Auteur
Désirée Verweij / Frans Jespers
Uitgever
Gorcum b.v., Koninklijke Van
ISBN
9789023247593
Bindwijze
Paperback
Productsoort
boek
Categorie
Filosofie
Leeftijd
Volwassenen
Verschijningsdatum
april 2011
Aantal pagina's
212
Formaat
240 x 157 x 11 mm.
Taal
Nederlands
Annotatie
Rugtitel: Passie en persoonlijkheid

Bruna prijs: 29,75