Samenvatting: Van Barye tot Bugatti (zoals op de achterkaft)
Museum Beelden aan Zee organiseert voorjaar 2011 de eerste overzichtstentoonstelling in Nederland op het gebied van negentiende- en twintigste-eeuwse dierbeeldhouwkunst. De bronzen sculpturen werden gemaakt door gespecialiseerde beeldhouwers, die Animaliers werden genoemd. De grondlegger van het genre was de Fransman Antoine-Louis Barye. De Duitser August Gaul en de in Antwerpen werkende Italiaan Rembrandt Bugatti gaven een nieuwe, twintigste-eeuwse interpretatie aan de dieren die hen inspireerden. Ze werkten vaak in dierentuinen om hun exotische onderwerpen te observeren. Het boek biedt een overzicht van de kunsthistorische ontwikkeling van dit genre en biedt tevens inzicht in de psyche van de verzamelaar van het bronzen dier.
NBD|Biblion recensie
De term 'animalier' wordt gebruikt voor schilders en beeldhouwers die zich specialiseren in de weergave van dieren. Bronzen dierfiguurtjes werden in de 19e eeuw de grote mode in Frankrijk en later vooral ook in België. De fascinatie voor het wilde dier stamt uit de romantiek en vroege kunstenaars, als Antoine-Louis Barye, beeldden het dier af in actie. Hun voorbeelden haalden zij uit de dierentuin. Bij latere beeldhouwers, zoals Francois Pompon en Rembrandt Bugatti, worden de figuurtjes meer gestileerd. Zo kan men aan deze kunstvorm de ontwikkelingen in de kunstgeschiedenis aflezen. Omdat het meestal stukken waren voor de salons van de gegoede burgerij, zijn ze in de kunstgeschiedenis, ten onrechte, wat onderbelicht gebleven. De eerste helft van dit boek, dat verschijnt bij de gelijknamige tentoonstelling*, bevat drie artikelen over animaliers in Europa, in de negentiende eeuw en over de ervaringen van een verzamelaar, geïllustreerd met grotere foto's. Daarna volgt de catalogus met een beschrijving van een twaalftal 19e en vroeg 20e eeuwse kunstenaars en een aantal van hun werken, geïllustreerd met kleurenafbeelding in klein formaat. Een informatief boekje over een onbekend onderwerp.
Anne Schulte Nordholt (NBD|Biblion recensie)
Productinformatie
- Uitgever
- Waanders B.V., Uitgeverij
- ISBN
- 9789040076756
- ISBN10
- 9040076758
- Bindwijze
- Paperback
- Productsoort
- boek
- Categorie
- Tentoonstellingscatalogus
- Leeftijd
- Volwassenen
- Verschijningsdatum
- februari 2011
- Aantal pagina's
- 141
- Formaat
- 241 x 169 x 11 mm.
- Taal
- Nederlands
- Annotatie
- Rugtitel: Van Barye tot Bugatti Teksten in het Nederlands en Engels. - Uitg. bij de gelijknamige tentoonstelling in museum Beelden aan Zee, van 18 februari t/m 29 mei 2011. - Met lit. opg.
Bruna prijs: 25,00
- Thuisbezorgen Op werkdagen voor 16.00 uur besteld, morgen in huis
- Afhalen & betalen 2 tot 4 werkdagen
- 14 dagen ruilgarantie in de winkel